نوعی از گریه کردن که سلامتی را تضمین می کند

 

گريستن مجموعه‌اي از نمايه‌هاي رفتاري مانند اشک ريختن، هق‌هق و آه کشيدن است که با برخي مولفه‌هاي فيزيولوژيک و جسماني همراه مي‌شود. گريه نيز مانند خنده به گونه انسان تعلق دارد. البته تحريک چشم در حيوانات نيز مانند انسان باعث ترشح اشک مي‌شود ولي گريستني که ناشي از تاثر احساسي باشد منحصر به انسان است و درساير گونه‌هاي جانوري ديده نمي‌شود.
از لحاظ فيزيولوژيک، ترشح اشک‌ها تحت کنترل دستگاه پاراسمپاتيک است و وظيفه محافظت از چشمان در برابر آلودگي‌ها و عفونت‌ها به عهده اشک‌هاست.

ترکيب بيولوژيک اشک نيز شامل پروتئين‌ها، آنزيم‌ها، چربي‌ها و متابوليت‌ها (فرآورده‌هاي نهايي ناشي از سوخت‌وساز) و الکتروليت‌هاست و البته ترکيب‌هاي پروتئيني اشک‌هاي عاطفي با اشک ناشي از تحريک تفاوت دارند.

در عين حال که با تسهيل بهبود فرد نقشي تعادل‌آفرين ايفا مي‌کند، حالت برانگيختگي اجتنابي بالايي به‌وجود مي‌آورد که باعث انگيزش رفتارهايي مي‌شود که به گريستن خاتمه مي‌دهند. به عبارت ديگر، همراه گريه، آميزه‌اي از احساسات و حالت‌هاي مثبت و منفي تجربه مي‌شود.

پژوهش‌هاي آزمايشگاهي آثار فيزيکي گريستن را روشن کرده است. گريه با آهسته‌تر کردن تنفس، آثار آرام‌بخشي دارد ولي تعريق و افزايش ضربان قلب همراه گريه مشابه تجربه‌هاي ناخوشايند ناشي از استرس، تهييج و برانگيختگي است اما جالب است که آثار منفي زودگذرند و تاثيرات جسماني آرام‌کننده ديرپاتر هستند و بيشتر طول مي‌کشند.

در باب تاثير گريه بر خلق‌وخو و وضعيت عاطفي افراد نيز پژوهش‌هايي انجام شده است. جمله «گريه آدم را سبک مي‌کند» در زبان فارسي زياد شنيده مي‌شود. مطالعه روي 3هزار نفر در خارج از آزمايشگاه نشان داد بيشتر اين افراد پس از گريه بهبود خلق‌وخو و احوال خود را گزارش كردند. البته 1/3 آنها هم‌چنين تجربه‌اي نداشتند.

اين پژوهش‌ها نشان مي‌دهند فوايد گريستن بستگي به اين دارد که چه کسي مي‌گريد و چرا مي‌گريد و گريستن در چه زمان، مکان و شرايطي رخ مي‌دهد. علاوه بر اين، احتمال بهترشدن حال افرادي که از حمايت اجتماعي برخوردار بودند، پس از گريه بيشتر بود. البته گريستن در دنياي نوزادان و کودکان، کاربردها و منافع ديگري نيز دارد. نوزادان از گريه به‌عنوان ابزار بقا استفاده مي‌كنند.
گريه كودكان يك وسيله ارتباطي با مادر است و از طريق آن طلب كمك مي‌كنند. علت‌هاي اصلي گريه نوزادان گرسنگي، پوشك خيس، كثيف يا نامناسب، نياز به تماس بدني و نوازش، درد ناشي از گاز معده و روده، سرما و گرماي شديد، كسالت و بي‌حوصلگي، استرس، محيط پرازدحام، درد و جلب توجه است.

 

دلایلی برای گریه کردن

تحقیقات نشان می دهند که گریه کردن یک واکنش احساسی تطبیقی و مفید در برابر ناملایمات و استرس ها است که فرآیندهای اضطرابی بدن از جمله فشارخون را تعدیل کرده و در تسکین غم و تنش نقش موثری ایفا می کند.

طی یک بررسی مشخص شد که 85 درصد از زنان و 75 درصد از مردان بعد از گریه کردن احساس بهتری داشته و آسان تر بر شرایط مسلط می شوند. معمولا زنان چهار برابر مردان گریه می کنند.

در این مطالعات همچنین مشخص شد همان قدر که گریه برای سازگاری بدن در مقابل تنش ها مفید می باشد، گریه نکردن و سرکوب کردن احساسات منفی می تواند سلامتی انسان را در معرض خطر قرار دهد.

بدین معنی که فروخوردن و عدم بروز احساسات با بالا رفتن فشار خون، اختلالات قلبی- عروقی، تضعیف سیستم ایمنی و افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها ارتباط دارد.

نکته حایز اهمیت این است گریه در بحران ها یک واکنش طبیعی به شمار می رود اما اگر به صورت مداوم و بدون علت تکرار شود نه تنها نقشی در تامین سلامتی بدن ندارد بلکه خود علامت اختلالات روحی از جمله افسردگی و اضطراب است و نیاز به درمان های روانپزشکی دارد.

منبع :  سایت میگنا