درد صورت

درد صورت

 

تری ژمینال نورالژیا شایعترین علت  درد عصبی صورت است. این درد بصورت حملات متعدد وشدید برق گرفتگی در یک طرف صورت ودر محدوده عصب صورتی میباشد. این درد میتواند با تحریک نقاطی در خارج وداخل دهان شعله ورگردد. این مساله آنقدر میتواند شدید باشد که فرد درگیر از آرایش و اصلاح یک طرف از صورت خود طفره برود. مدت این حملات از چند ثانیه تا نهایتا دو دقیقه میباشد. معمولا قسمت های پایینی ومیانی صورت را درگیر میکند. ولی در٥% موارد میتواند در محدوده  شاخه چشمی عصب صورتی باشد. باید دقت کرد اگر این درد دو طرفه باشد حواسمان به بیماری مولتیپل اسکلروزیس وتومورهای قاعده مغز باشد.

از جمله تشخیص های افتراقی مهم این بیماری درد های آتیبیک دندان است که گاهی اوقات منجر به کشیدن های بی مورد دندان ها و جراحی های بی جهت لثه ها میگرددو باعث بدتر شدن درد بیمار میشود.از این رو مشورت با یک فلوشیپ درد قبل از انجام این اقدامات ضروری است.

درمان دارویی انتخابی این بیماری کاربامازپین است. که باید  با دوز مناسبی که پزشک تجویز مینماید مصرف کرد. درکنار این دارو میتوان از داروهایی مانند گاباپنتین،بکلوفن و پره گابالین استفاده کرد. اگر بیماران به درمان دارویی پاسخ کافی ندادند در صورت داشتن شرایط لازم بهترین روش کنترل درد این بیماران قبل از عمل جراحی بلوک گانگلیون عصبی صورت و رادیوفرکانسی آن میباشد که دیده شده در کاهش درد این بیماران موثر است. این عمل سرپایی بوده ودر اتاق عمل تحت کنترل رادیولوژی انجام میگیرد و بیمار همان روز از بخش مرخص میگردد.