اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی

گرفتگی عضلهMuscle cramp) ، انقباض شدید  و غیر ارادی یک عضله همراه با درد شدید می باشد که ممکن است  از چند ثانیه تا حتی ١٥ دقیقه بطول انجامد.

عضلات پشت ساق ، عضلات جلو و پشت ران بیشترین درگیری را در اسپاسم از خود نشان می دهند اگرچه گاهی در کف دست ، پا ، بازو و شکم نیز اسپاسم عضلانی دیده می شود.

تقریبا˝ هر کسی در طول عمرش اسپاسم عضلانی را تجربه می کند اما در این بین نوجوانان ، افراد چاق ، کسانی که فعالیت بدنی شدید دارند و افراد بالای ٦٥ سال و نیز کسانی که داروهای خاصی مصرف می کنند بیشتر در معرض گرفتگی عضله می باشند. همچنین افرادی که عضلات بدنشان تحمل فشار شدیدی که به آن وارد می شود را ندارند دچار گرفتگی عضلانی می شوند.

در مورد ورزشکاران ، اسپاسم عضله در افرادی که در فصل ورزش خود نیستند و بدنشان آماده نیست بیشتر دیده می شود و در ورزشهای استقامتی نیز این وضعیت بسیار است.

 

علل گرفتگی عضله

علت اصلی این امر خستگی عضله می باشد و زمانیکه از عضله بیش از توانش کار کشیده شود رفلکس های غیر ارادی ناشی از نخاع موجب انقباض عضله می شوند.

ورزش کردن در هوای بسیار گرم موجب تعریق فراوان و از دست دادن املاح بدن و در نتیجه اسپاسم شوند.

بیماری های زمینه سازنیز از جمله بیماری های  نخاع ، تحریک ریشه های عصبی در کمر، تصلب شرائین، تنگی کانال نخاعی، بیماری های تیروئید، عفونت های مزمن و یا بیماری های کبدی میتوانند علت گرفتگی عضله باشند.

بنابراین هر گاه اسپاسم  شدید شد یا بطور مکرر اتفاق افتاد باید حتماٌ به پزشک مراجعه کنید .